تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر فتحی آشتیانی:

اقدامات کارگروه های روانشناسی برای تدوین برنامه کارشناسی ارشد


رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته گفت: ما از سال گذشته تدوین برنامه‌های درسی کارشناسی ارشد و دکترا را در دستور کار قرار دادیم.


دکتر علی فتحی آشتیانی، رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به اجرایی شدن برنامه کارشناسی روانشناسی در همه دانشگاه‌های کشور، اعم از دولتی، آزاد و پیام نور، از سال جاری، گفت: برنامه جدید روانشناسی که در آن همه گرایش‌ها در مقطع کارشناسی ادغام شده و بر اساس چارچوب‌‎ها و شاخص‌های تحول، تغییر یافته بود دو سال پیش در دانشگاه‌های علامه طباطبایی و شهید بهشتی، در سال گذشته در 26 مرکز آموزشی و با ابلاغ وزارت علوم در سال جاری در تمام مراکز آموزشی به اجرا در آمد. 

دکتر فتحی آشتیانی در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته در این کارگروه طی سال جاری نیز، با اشاره به تمرکز تلاش‌ها بر تدوین برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا، بیان کرد: ما از سال گذشته تدوین برنامه‌های درسی کارشناسی ارشد و دکترا را در دستور کار قرار داده بودیم و کمیته‌های تخصصی 15 گانه کارگروه روانشناسی نیز در سال جاری در صدد نوشتن برنامه دوره کارشناسی ارشد و دکترا در حوزه تخصصی خود بوده‌اند و برخی از این برنامه‌ها نیز نهایی شده است.

وی از کمیته‌های روانشناسی بالینی، روانشناسی خانواده، روانشناسی شخصیت، روانشناسی تربیتی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی سلامت، مشاوره، روان‌سنجی، روانشناسی کودکان با نیازهای ویژه، روانشناسی صنعتی ـ سازمانی، روانشناسی شناختی، روانشناسی تحولی، روانشناسی دین، روانشناسی مثبت و روانشناسی نظامی به عنوان این کمیته‌های تخصصی نام برد و با اشاره به عضویت هفت نفر در هر کمیته تخصصی، افزود: در مجموع در تدوین برنامه‌ها حدود 100 نفر در قالب کمیته‌های تخصصی با ما همکاری نزدیک دارند.

نهایی شدن برنامه‌های کارشناسی ارشد روانشناسی دین و دکترای روانشناسی صنعتی ـ سازمانی

دکتر فتحی آشتیانی با اشاره به نهایی شدن برخی برنامه‌های تدوین شده در این کمیته‌ها، پیشرفت 50 تا 80 درصدی بعضی دیگر از برنامه‌ها و پیشرفت کمتر از 50 درصد بعضی دیگر، گفت: برنامه‌های کارشناسی ارشد روانشناسی دین و دکترای روانشناسی صنعتی ـ سازمانی که برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی می‌شود در سال جاری نهایی و مورد تصویب کارگروه قرار گرفت و پس از طرح در شورای تحول برای برخی اصلاحات مجدداً به کارگروه ارجاع شده که امیدواریم به زودی پس از انجام این اصلاحات مورد تصویب نهایی شورای تحول نیز قرار گرفته و اجرایی شود.

میزان پیشرفت کمیته‌های تخصصی

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از رشد 50 تا 80 درصدی برنامه‌های درسی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی، روانشناسی تحولی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی مثبت، مشاوره خانواده، مشاوره مدرسه و مشاوره توان‌بخشی نیز سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که از میان این برنامه‌ها دو تا سه مورد تا پایان سال جاری و مابقی در سه ماهه نخست سال آینده نهایی شود.

وی با اشاره به برنامه رشته‌های دیگر همچون روانشناسی اجتماعی، روانشناسی خانواده، روانشناسی سلامت، روانشناسی شناختی، روانشناسی نظامی و ... گفت: میزان پیشرفت تدوین این برنامه‌ها کمتر از 50 درصد بوده و با تلاشی که همکاران ما انجام می‌دهند تا پایان سال آینده این برنامه‌ها نیز نهایی خواهد شد.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی افزود: در حال حاضر تمرکز ما بیشتر بر برنامه‌های کارشناسی ارشد است و امیدواریم که از نیمه سال 95 و با طی شدن مراحل تصویب برنامه‌های کارشناسی ارشد، پیگیری جدی تدوین برنامه‌های دکترا را آغاز کنیم.

هماهنگی با وزارت بهداشت در حوزه روانشناسی بالینی

دکتر فتحی آشتیانی همچنین به اقداماتی جهت هماهنگی میان وزارت علوم و وزارت بهداشت در حوزه روانشناسی بالینی اشاره کرد و گفت: با توجه به این که رشته روانشناسی بالینی از سوی وزارت بهداشت و در دانشگاه‌های پزشکی نیز ارائه می‌شود رایزنی و هماهنگی‌ای با این وزارتخانه صورت گرفت تا برنامه مصوب در شورای تحول، به لحاظ عناوین و سرفصل‌ها و منابع، در رشته روانشناسی بالینی وزارت بهداشت نیز مورد استفاده قرار گیرد و در مجموع همکاری‌های بیشتری نیز از جهت امکانات و فرصت‌ها میان این دو رشته صورت گیرد.

عقد قرارداد برای تدوین 20 کتاب درسی روانشناسی

وی همچنین در مورد اقدامات صورت گرفته جهت تألیف و تدوین کتاب برای برنامه‌های جدید درسی نیز، با اشاره به مدیریت همزمانش بر کارگروه روانشناسی شورای تحول و گروه روانشناسی سازمان سمت، بیان کرد: این امر فرصت خوبی را برای همکاری میان شورای تحول و سازمان سمت فراهم کرده و ما با پیش رو قرار دادن برنامه جدید کارشناسی روانشناسی، تا کنون برای 20 عنوان از 67 عنوان درسی این برنامه قراردادهای تألیف کتاب جدید با توجه به شاخص‌های تحول، یعنی بومی‌سازی، اسلامی‌سازی، غنی‌سازی و روزآمدی، منعقد کرده‌ایم.

رئیس کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی از آماده چاپ شدن نزدیک به هشت مورد از این کتاب‌ها خبر داد و گفت: امیدواریم این آثار به زودی در معرض افکار عمومی و اساتید و دانشجویان قرار بگیرد.

كد خبر:34267
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1394/12/04