تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی در نخستین همایش تحول در نظام دانشگاهی هنر:

ضرورت تدوین یک فلسفه هنر اسلامی - ایرانی

دکتر حداد عادل رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی در نخستین همایش تحول در نظام دانشگاهی هنر:
 چهارشنبه 6 خرداد 1394 از ساعت 13 تا 18:30 به همت دبیرخانه شورای تخصصی تحول و ارتقا علوم انسانی و با همكاري خانه هنرمندان ایران و در محل خانه هنر مندان ، نخستین همایش تحول در نظام دانشگاهی هنر  با حضور نمایندگانی از دانشگاه همدان، آزاد اسلامی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، الزهرا، کاشان، شهید چمران اهواز، شهید باهنر کرمان، دامغان، بیرجند، ارومیه، دانشگاه هنر تهران، شیراز و تبریز برگزار شد.
در بخش اول اين همایش که با حضور معاونت اساتيد شوراي تحول ( خانم دكتر علوي ) نماينده شورا در كارگروه هنر ( دكتر شجاعي ) و مدير گروه برنامه ريزي و هنر وزارت علوم (آقاي دكتر ياران ) ، دبير كارگروه هنر ( آقاي دكتر باغبان ) نمایندگان و گروه هایی از 30 دانشگاه و دانشکده هنری سراسر کشور برگزار شد، در بخش مقدماتي معاونت اساتيد شورا به اهداف و برنامه هاي شورا جهت تحول و ارتقاء علوم انساني اشاره كردند و اساتيد هنر سراسر كشور را در جريان آخرين اقدامات شورا قرار دادند . سپس دكتر شجاعي ضمن معرفي ادوار سه گانه كارگروه هنر و ارائه گزارش از آخرين اقدامات شورا در زمينه تحول و ارتقاء هنر ، گزارش مبسوط خود با عنوان « پيش نيازهاي تحول و ارتقاي آموزش عالي هنر » با توجه به اسناد بالادستي تحول و ارتقاء علوم انساني و تجربه پنج ساله شوراي تحول ارائه دادند ، پس از گزارش فعاليت هاي كارگروه هنر در دور جديد توسط دكتر باغبان ،  نمایندگانی از دانشگاه همدان، آزاد اسلامی، اصفهان، سیستان و بلوچستان، الزهرا، کاشان، شهید چمران اهواز، شهید باهنر کرمان، دامغان، بیرجند، ارومیه، دانشگاه هنر تهران، شیراز و تبریز به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود در رابطه با اصول و مبانی و نیز مشکلات و موانع ایجاد تحول در نظام دانشگاهی هنر پرداختند .
در پایان نشست اول موارد زیر به عنوان مهم ترین مسائل مرتبط با تحول در نظام دانشگاهی هنر مطرح گردید:

1. اختلاط در دو هدف مهم دانشگاه های هنر:
الف) تربیت هنرمندان
ب) تربیت کارشناس و پژوهشگر هنر
2. توجه به مبانی نظری و الگو های بنیادین تحول
3. نگرانی از تسلط فضای تئوریک بر دانشگاه های هنری
4. فقدان ساز و کار مناسب اجرایی برای ایجاد تحول
5. مشکلات مربوط به ارتقا رتبه استادان رشته های هنر به دلیل عدم انطباق معیار های وزارت علوم با رشته های هنری
6. مشکلات به وجود آمده برای دانشگاه ها و دانشجویان در مورد پذیرش دانشجو در رشته های در حال تصویب
در نشست دوم این همایش دکتر «غلامعلی حداد عادل» رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی با اشاره به اهمیت هنر و توجه به آن در جامعه گفت: اهمیت و ضرورت هنر در جامعه امری غیر قابل چشم پوشی است، هنر چه در زندگی فردی و چه در زندگی اجتماعی افراد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به بیان دیگر زندگی افراد بدون درگیری و مواجهه با هنر سامان نمی یابد، و از سوی دیگر هر نظامی اگر بخواهد کشور و جامعه ای را اداره کند، نمی تواند نسبت به هنر بی تفاوت باشد، به همین منظور هنر یک امر فرعی و حاشیه ای نیست، بلکه هنر یک امر متعالی است که نمی توان آن را به یک امر مادی تقلیل داد، بلکه باید به آن توجه ویژه ای داشت؛ به طوری که تلاش برای مطالعه هنر و بسط آن در جامعه باید به یکی از اولویت های اساسی ما تبدیل شود.
حدادعادل در ادامه صحبت های خود با اشاره به رابطه هنر و اثر هنری با جهانبینی هنر گفت: در این موضوع شکی نیست که اثر هنری هر هنرمند با جهانبینی او ارتباط دارد، به بیان دیگر اثر هنری یک هنرمند محصول مواجهه او با هستی است. ما نیز در طول تاریخ خود، با هنری به نام هنر اسلامی رشد پیدا کرده ایم. این هنر اسلامی یک واقعیت است که ریشه در میراث هنر اسلامی دارد که پیش از 1400 سال در این سرزمین قدمت دارد. به همین دلیل ما نمی توانیم از این میراث جدا شویم، اما می توانیم با آن خو بگیریم، و آن را در زندگی خود حس کنیم.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه صحبت های خود افزود: هنر اسلامی اگرچه در کشور های مختلف اسلامی به گونه ای متفاوت خود را به نمایش می گذارد، اما یک زبان است که لهجه های گوناگون دارد. هنرمندان اسلامی در هر کجای دنیا که باشند، آثاری مشابه خلق می کنند که این آثار ریشه در میراث اسلامی دارد. در این میان یک وحدت مشترک نیز در بین آثار هنرمندان عرصه های مختلف هنر اسلامی وجود دارد، برای مثال بین موسیقی اسلامی و نقاشی اسلامی و آثار این دو با یکدیگر اشتراکات بسیار زیادی وجود دارد، به طوری که گویی موسیقی اسلامی مولفه هایی دارد که می توان این مولفه ها را در نقاشی اسلامی نیز جست و جو کرد. این وحدت که در آثار هنری هنرمندان اسلامی وجود دارد، خبر از جوهر حقیقی این آثار می دهد. توجه به این جوهر حقیقی نیاز به فلسفه هنر، تبین و تئوری دارد که ما متاسفانه نتوانسته ایم در این عرصه فعالیت خوبی داشته باشیم.
حدادعادل در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به فعالیت شورای تحول علوم انسانی گفت: ما در شورای تحول علوم انسانی از نظر علمی با هیچ رویکردی مشکلی نداریم، اما سوالی که برای ما وجود دارد این است که آن چه که از دیگری گرفته ایم به چه منظور و هدفی بوده است؟ ما دستاوردهایی را از غرب گرفته ایم، اما دلیلی برای آن نداریم. ما در شورای تحول می کوشیم تقلید کورکورانه را کنار بگذاریم، و به خود و داشته های خود اعتماد کنیم، تا بتوانیم دستاورد های خود را حفظ و از آن ها استفاده کنیم، تا جامعه ای زنده و پویا داشته باشیم.
رئیس شورای تحول و ارتقا علوم انسانی در ادامه افزود: ما در شورای تحول علوم انسانی از کار گروه های خود خواسته ایم که به بحث مفهومی در زمینه تحول و بازنگری در عملکرد خود بپردازیم، این موضوع اگرچه در کوتاه مدت به فرجام نمی رسد، اما در طول زمان و استمرار در آن، حتما نتیجه مطلوبی برای نظام پژوهشی و آموزشی ما خواهد داشت. ما در گروه هنر نیاز به تدوین یک فلسفه هنر اسلامی_ایرانی داریم که برای نظام هنری ما سخن ها برای گفتن داشته باشد. در این راستا از یک سو باید هنرمند اسلامی تربیت کنیم و از سوی دیگر باید دامنه پژوهش های خود را افزایش دهیم، یعنی همزمان در کنار کار عملی در عرصه هنر، به فعالیت های پژوهشی و تئوریک با توجه به دستاورد ها و داشته های خود بپردازیم تا از این طریق بتوانیم با اعتماد نفس از هنر خود صحبت کنیم.
در ادامه این نشست هم چنین دکتر «مجید سرسنگی» رئیس کار گروه هنر شورای تحول و معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به فعالیت کار گروه هنر شورای تحول در چند ماه اخیر گفت: کار گروه هنر اگرچه در مدت زمان کوتاهی فعالیت خود را آغاز کرده است، اما تا به امروز کارنامه قابل قبولی داشه است، و توانسته است با همکاری و همفکری میان اساتید رشته های هنری به توفیقات خوبی دست پیدا کند، امیدوارم بتوانیم با تدوین و اجرای برنامه های خود، با جدیت بیشتر در مسیر دستیابی به اهداف کار گروه هنر گام بر داریم، در این میان لازم می دانم از حمایت های دکتر «غلامعلی حداد عادل» و سایر اعضای کار گروه هنر تشکر و قدردانی کنم.
مجید سرسنگی در بخش دیگری از صحبت های خود با اعلام آمادگی برای حضور اساتید مختلف دانشکده های هنری در جلسات کار گروه هنر گفت: در کنار اعضا کار گروه هنر که در جلسات ما به صورت منظم حضور دارند، من اعلام آمادگی می کنم که کار گروه هنر پذیرای هریک از اساتید دانشکده های هنری برای همکاری با ما است.
رئیس کار گروه هنر شورای تحول در ادامه صحبت های خود با اشاره به مشکلات مختلفی که در عرصه نظام آموزشی هنر کشور وجود دارد گفت: متاسفانه نظام آموزشی هنر ما با مشکلات بسیار زیادی روبرو است، در این میان هم اساتید از نظام آموزشی ما گله دارند و هم هنرمندانی که در عرصه تجربی به فعالیت مشغول هستند، نظام آموزشی هنر ما نتوانسته است تا به امروز کارکرد خوبی داشته باشد، به همین منظور اصول این نظام آموزشی نیاز به تغییر و تحول دارد تا بتواند چه در عرصه آموزش و پژوهش و چه در عرصه تربیت هنرمند عملکرد بهتری پیدا کند.
سرسنگی در ادامه صحبت های خود افزود: ما در پذیرش دانشجو و جذب اساتید با مشکل روبرو هستیم. در زمینه تالیف کتب هنری کارنامه خوبی نداشته ایم. در زمینه فعالیت های پژوهشی، تاکنون الگو درست و تعریف شده ای نداشته ایم، از سوی دیگر اولویت های پژوهشی خود را نیز مشخص نکرده ایم، در زمینه روش تدریس مشکلات بسیار زیادی داریم، ما نتوانستیم روح دانشجویانمان را به گونه ای تربیت کنیم که هریک از آن ها به سطحی از فرهیختگی دست یابند که در جامعه هنری ما تبدیل به یک الگو شوند. امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک با برنامه ها و طرح های خود این مشکلات را رفع کنیم و روح تازه ای در کالبد نظام آموزشی هنر خود بدمیم. بخش دیگری از این نشست نیز دکتر «حسن بلخاری» و دکتر «بهمن نامور مطلق» از اعضا کار گروه هنر درباره مبانی نظری و معرفتی ایجاد تحول در نظام آموزشی هنر به سخرانی پرداختند.
با تشکر از همکاری روابط عمومی خانه هنرمندان برای تنظیم و ارسال گزارش اولیه
كد خبر تصويري:6461
تاريخ خبر:1394/05/24