تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دبیرخانه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی خبر داد:

نشست اساتید رشته حقوق با اعضای کار گروه حقوق بر گزرا شد

دبیرخانه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی خبر داد:
کار گروه حقوق شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی ضمن دعوت از 25 نفر از اساتید پیش کسوت حقوق نشست هم اندیشی کار گروه  با اساتید را در تاریخ 14 /11/94  در محل دبیر خانه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی بر گزار کرد . این نشست  به ریاست دکتر موسوی رئیس کارگروه حقوق شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی  از ساعت 14:30 تا 17:30تشکیل گردید.
گفتنی است در این جلسه اساتید پیشکسوت حقوق آقایان دکتر سید محمود کاشانی ، دکتر ضیایی بیگدلی ، دکتر افتخارجهرمی ، دکتر آقایی نیا ، دکتر میرعباسی ، دکتر علومی ، دکتر توکل حبیب زاده ، دکتر مومنی راد،  دکتر ربیعی ، دکتررضوی فر ، دکتر نیکبخت ، دکتر رحمانی ، دکتر بهرامی ، دکتر آشوری ، دکتر میرمحمد صادقی ، و  دکتر موذن زادگان حضور داشتند.
در ابتدای جلسه جناب آقای دکتر موسوی ضمن خوش آمدگویی به شرکت کنندگان در جلسه، هدف از تشکیل آن را استفاده از نظرات آنان برای بازنگری برنامه درسی رشته حقوق در مقطع کارشناسی بود، مطرح کردند . این بازنگری بر اساس چهار محور اسلامی سازی، بومی سازی، روزآمدی و کارآمدی صور ت گرفته که نتایج آن در معرض نقد و بررسی اساتید محترم حقوق قرار گرفت
در ادامه جلسه سرکار خانم دکتر علوی بعنوان معاون ارتباط با اساتید شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی هدف از برگزاری این نشست  را بیان کرده و و سپس از اساتید شرکت کننده در جلسه خواستند تا انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح نمایند.
در این جلسه اساتید محترم حقوق دیدگاه های خود را بیان کردند و برنامه مصوب کار گروه را از جنبه های مختلف حقوقی نقد و بررسی نمودند در این جلسه جناب آقای دکتر کاشانی، دکتر ضیایی بیگدلی،  دکتر افتخار جهرمی ، دکتر میرعباسی  ، دکتر آشوری، دکتر نیکبخت ،  دکتر موذن زادگان ، دکتر رضوی فر و دکتر ربیعی د یدگاه های خود را مطرح کردند.
همچنین دکتر موسوی پیشنهاد دکتر نجفی را که بصورت تماس تلفنی مطرح کرده بودند را در جلسه بیان داشتند.
در پایان دکتر موسوی ضمن اینکه در خلال ارایه نظرات اساتید محترم مدعو، پاسخ های لازم را ارایه کردند، ضمن تشکر از حضور آنان اعلام نمودند که با توجه به نظرات متفاوت اساتید سعی خواهد شد نظرات آنان در کارگروه حقوق بررسی و در حد ممکن ملحوظ گردد.
لازم به ذکر است که همایش دیگری با همین موضوع در تاریخ 29/11/94 بر گزار خواهد شد که در آن نمایندگان همه دانشگاه های کشور حضور خواهند داشتن و دیدگاه های آنان در این نشست اخذ و در اختیار شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی قرار خواهد گرفت.
جلسه  کار گروه حقوق با موضوع بررسی پیشنهادات مطروحه از سوی اساتید محترم پیشکسوت حاضر در جلسه پیش همایش کارگروه حقوق در تاریخ 21/11/1394 تشکیل گردید.
 با توجه به نشست هم اندیشی اساتید پیش کسوت حقوق با کارگروه حقوق شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی بر نامه درسی رشته حقوق مقطع کارشناسی به این شرح اصلاح گردید:
1-  قید تبصره ای در برنامه مبنی بر اینکه «کلیه دروس تک واحدی در 2 ساعت ارایه خواهد شد.»
2- درج عبارتی تحت عنوان «رجوع به مقالات مرتبط با موضوع در مجلات معتبر داخلی و خارجی» در ذیل کلیه منابع دروس.
3- افزودن «درس جامعه شناسی حقوقی» بعنوان درسی اختیاری در فهرست دروس اختیاری.
4- معرفی جناب آقای دکتر جاوید و جناب آقای دکتر علیزاده بعنوان متصدیان تهیه سرفصل های درس جامعه شناسی حقوقی.
5-  قرار گرفتن درس «پیشگیری از جرم» در زیرمجموعه دروس پایه.
6- تبدیل درس «پزشکی قانونی» از درسی 2 واحدی به درسی تک واحدی.
7-  تغییر عنوان درس «حقوق بزهکاری کودکان و نوجوانان» به حقوق کیفری کودکان و نوجوانان. 
8- افزودن عنوان بزه دیدگی اطفال به سرفصل درس «جرم شناسی کودکان و نوجوانان».
9-  انتقال درس «حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران 1 و 2» از دروس پایه به دروس اختصاصی.
10- بازنگری منابع دروس حقوق بین الملل، حقوق عمومی، حقوق جزا و حقوق خصوصی به ترتیب از سوی  اساتید محترم دکتر فضایلی، دکتر ربیعی، دکتر رضوی فر و دکتر علومی.
11- افزودن دو کتاب به نگارش جناب آقای دکتر نیکبخت در ذیل منابع درس «داوری».
12- افزودن دو کتاب از جناب آقای دکتر افتخارجهرمی در ذیل منابع درس «آیین دادرسی مدنی 1 و 2»
13- افزودن کتاب جناب آقای دکتر الماسی در فهرست منابع درس«حقوق بین الملل خصوصی 2»
14-  کاهش تعداد واحدهای دروس پایه از 25 واحد به 22 واحد.
15- افزایش تعداد واحدهای دروس اختصاصی از 83 واحد به 86 واحد
كد خبر تصويري:7113
منبع خبر :دبیر خانه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی
تاريخ خبر:1394/12/04

پیوست